Autor

Nazywam się Marcin Królik i witam wszystkich na Więcej Niż Słowa – moim literackim blogu, na którym poza czytaniem tego, co publikuję w formie wpisów, można również kupić moje książki. A przynajmniej te z nich, które wydaję sam. Od niedawna prowadzę też podcast pt. “Opowiem Ci coś”, w którym czytam swoją twórczość. Jeśli chcesz posłuchać, kliknij tutaj.

Jako pisarz jestem przede wszystkim człowiekiem w ciągłym ruchu, bezustannie wsłuchanym w subtelne podszepty własnego wnętrza oraz impulsy płynące z rzeczywistości wokół mnie i starającym się na nie adekwatnie reagować w literaturze. Wierzę w kilka podstawowych prawd, które na różne sposoby zawieram w swojej twórczości. Czuję się w równej mierze dzieckiem Biblii – w każdym jej wymiarze – amerykańskiej popkultury, która mnie ukształtowała (z wszelakimi tego konsekwencjami), i mistrzów słowa dotykających najgłębszych tonów istnienia. Jakoś próbuję to wszystko łączyć.

Uprawiam dość różnorodną – choć oczywiście mającą pewne twarde wyznaczniki – literaturę, na którą składa się zarówno beletrystyka, jak i nonfiction, a czasem, gdy coś mnie najdzie, nawet poezja. Mam, rzecz jasna, kilka ulubionych gatunków i konwencji – sensacja, thriller, groza, dramat psychologiczny itp. – ale używam ich raczej jako wehikułów do przekazywania idei, o które mi chodzi, niż dla nich samych.

Urodziłem się w 1979 roku. Studiowałem polonistykę w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowałem m.in. w „Gościu Niedzielnym”, „Newsweeku”, „Więzi”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Solidarność” oraz na kilku portalach. Jako prozaik debiutowałem w drugiej połowie XXI wieku w czasopismach literackich. Dwukrotnie otrzymałem wyróżnienie w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. W 2013 wydałem pierwszą książkę – powieść psychologiczną pt. „Drzewo różane”.

We wszelkich sprawach proszę się do mnie zwracać na adres ksiazkikrolika@gmail.com oraz – ma się rozumieć – przez media społecznościowe.

Podziel się tym ze znajomymi.