Witam na Więcej Niż Słowa!
Nazywam się Marcin Królik. Zajmuję się pisaniem powieści, w których pod maskami fabuł poruszam różne nurtujące mnie kwestie metafizyczne, filozoficzne i religijne. Wychodzę z założenia, że literatura powinna być nie tylko rozrywką, ale też prowokować do głębszych przemyśleń. Stąd zresztą tytuł tej strony, stanowiący moje autorskie credo.
Urodziłem się w 1979 roku. Pisarstwem zainteresowałem się jako piętnastolatek, a moimi pierwszymi wzorami byli amerykańscy autorzy prozy gatunkowej oraz takież filmy, oglądane oczywiście przede wszystkim na kasetach VHS. Kto dorastał w latach dziewięćdziesiątych, doskonale zna ten niepowtarzalny, dziś nie do wyobrażenia, klimat. Ale choć próbowałem pisać już w liceum, pierwsze literackie kroki podjąłem w trakcie studiów polonistycznych na uniwersytecie warszawskim, a do tego wcale nie w prozie, lecz jako felietonista i dziennikarz w prasie lokalnej w moim rodzinnym mieście.
Potem drukowałem recenzje książek i, sporadycznie, artykuły innego typu m.in. w „Newsweeku”, „Więzi”, „Rzeczpospolitej” i – po wolcie światopoglądowej na prawo – „Tygodniku Solidarność”. Równolegle pojawiałem się też jako prozaik w czasopismach literackich, takich jak legendarna „Odra”, i antologiach. Udało mi się nawet dwukrotnie zdobyć wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Aż w końcu, w roku 2013, wydałem debiutancką powieść pt. „Drzewo różane”, która jednak nie odniosła sukcesu i na długo zniechęciła mnie do dalszych prób zaistnienia w literaturze.
W zamian na dobre zająłem się dziennikarstwem i publicystyką. Najpierw amatorsko – na blogach i we wciąż raczkujących na przełomie dekad mediach społecznościowych – a następnie zawodowo, współpracując przez ponad rok z Polskim Radiem 24, gdzie komentowałem rzeczywistość polityczną z perspektywy Internetu, i okazjonalnie występując w tej samej roli w telewizji wPolsce.pl. W tym czasie napisałem też trzy książki nonfiction poświęcone zagadnieniom religijnym i cywilizacyjnym.
Przełomem okazał się dla mnie pamiętny rok 2020. Jako jeden z nielicznych od samego początku wyrażałem sceptycyzm wobec metod walki z tak zwaną pandemią, w związku z czym, nie chcąc firmować własną twarzą i nazwiskiem – jakkolwiek trzeciorzędne by nie były, a, nie oszukujmy się, były – czegoś, z czym się nie zgadzałem, pozrywałem wszystkie współprace. Wróciłem też do dawnych zainteresowań, efektem czego było kilka wydanych własnym sumptem powieści, które można znaleźć w działającej na WNS-ie Księgarni.
Ponieważ jednak nigdy nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, postanowiłem, że spróbuję połączyć snucie historii z zagadnieniami, które w ciągu minionych lat stały się dla mnie ważne: opartą na chrześcijaństwie wizją świata i człowieka, kluczowymi pytaniami o sens istnienia oraz dobro i zło i temu podobnymi. Traktuję więc moje fabuły jak swoistego rodzaju poprzebierane w gatunkowe kostiumy przypowieści, ale zarazem jako pełnoprawne historie, które można czytać dla nich samych i wyciągać z nich to, co każdy uzna za stosowne.
Wynika to z mojej dość specyficznej koncepcji przypowieści, stojącej w kontrze do typowej, czy to biblijnej, czy ściśle literackiej, definicji tego gatunku jako traktującego świat przedstawiony pretekstowo, a postacie – jako uproszczone nośniki idei, które za ich pomocą chce przekazać autor. Ja przeciwnie – lubię, kiedy historia żyje własnym życiem, bohaterowie są możliwie jak najbardziej pełnokrwiści, a idee, pouczenia czy moralne przesłania wyłaniają się jakby mimochodem.
Całkiem sporą dawkę mojej twórczości – zwłaszcza opowiadań – udostępniam zresztą całkowicie za darmo na łamach prowadzonego przeze mnie podcastu pt. „Opowiem Ci coś”, którego można słuchać na kilku popularnych platformach podcastowych oraz na moim kanale na YouTube.
Swoje książki wydaję – jak też już wspomniałem – sam, bo dotąd nie udało mi się zarazić żadnego wydawcy moimi pomysłami. Ale jeśli znajdzie się jakiś wydawca chętny do współpracy, z radością ją podejmę.
W tej sprawie, jak też i we wszelkich innych, proszę do mnie pisać na ksiazkikrolika@gmail.com